Historia

HISTORIA BESKIDZKIEJ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ


Powstanie spółdzielczości w Polsce, datuje się na XIX wiek. Prekursorem ruchu spółdzielczego na ziemiach obejmujących dzisiejsze Bielsko i Białą był ksiądz Stanisław Stojałowski. Zainicjował on utworzenie kasy zapomogowo-pożyczkowej, której celem było udzielanie pomocy finansowej i materialnej polskim robotnikom zatrudnionym w przemyśle Bielska i Białej. Powołana przez niego organizacja w 1908 roku o nazwie „Ogólno-Pożyteczna Spółka dla Budowy Domów Robotniczych w Bielsku” w latach 1909 – 1910 wybudowała pierwsze wielokondygnacyjne i wielorodzinne budynki mieszkalne.

W okresie międzywojennym nastąpił wzrost rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej w Bielsku i Białej. Władze starały się wówczas wspierać inicjatywy spółdzielcze poprzez udzielanie korzystnych kredytów na budowę budynków mieszkalnych. W latach 1919-1938 w Polsce funkcjonowało łącznie 261 spółdzielni mieszkaniowych. W czasie okupacji hitlerowskiej majątki spółdzielni zostały przekazane niemieckim powiernikom, a następnie zarządcom komisarycznym.

W latach powojennych w Bielsku-Białej nastąpiło stopniowe odrodzenie się ruchu spółdzielczego. Dotychczasowe budownictwo komunalne oraz działalność Spółdzielni „Strzecha” nie zaspakajały wszystkich potrzeb mieszkaniowych. Po roku 1965 powstały więc kolejne spółdzielnie, głównie przy istniejących zakładach produkcyjnych m.in. przy SM „Metalowiec, SM „Apena”, SM „Włokniarz”, SM „Pion”. W roku 1975 Bielsko-Biała otrzymała status miasta wojewódzkiego, co spowodowało centralizację większości ruchów w naszym regionie, również w branży mieszkaniowej. W tym czasie powołano Wojewódzką Spółdzielnię Mieszkaniową z siedzibą w Bielsku-Białej, która przejęła całe powiernictwo działających w mieście spółdzielni mieszkaniowych. Następuje ciągły rozwój przemysłu oraz gwałtowny napływ ludzi z całej Polski, a tym samym zwiększenie braków mieszkaniowych. Aby usprawnić działania w zakresie rozwoju gospodarki mieszkaniowej, Prezes Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w 1978 roku, zwrócił się z pismem do Prezydenta Miasta o powołanie nowych spółdzielni mieszkaniowych, między innymi Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W wyniku reorganizacji spółdzielczości mieszkaniowej, 5 stycznia 1979 r. na bazie majątku Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Spółdzielni Mieszkaniowej „Strzecha” dokonano wyodrębnienia organizacyjno-ekonomicznego Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Pierwsze założycielskie Walne Zgromadzenie Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej odbyło się 29 grudnia 1978 r., na którym wyłoniono Prezesa Zarządu oraz uchwalono statut spółdzielni, zarejestrowany w sądzie w dniu 1 lutego 1979 r.

W minionym 40-leciu Zarządowi przewodniczyło 6-ciu nowych prezesów, a skład Zarządu zmieniał się 20 razy.

Do 21 czerwca 1996r. Rada Nadzorcza składała się z 21 osób, od tej daty do chwili obecnej Rada Nadzorcza liczy 13 członków (sześciu z Osiedla Słonecznego i siedmiu z Osiedla Beskidzkiego).